Gala konserinin solisti İtalyan tenor Nicola Martinucci’ydi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 15. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Ankara Devlet Opera ve Balesi eşliğinde İtalyan tenor Nicola Martinucci’nin sahne aldığı gala konseriyle başladı.

‘FESTİVAL BÜYÜDÜ, GELİŞTİ’

Konserde sanatçıya Nilgün Akkerman, Birgül Su Ariç, Aylin Ateş, Efe Kışlalı, Erdem Erdoğan, Cenk Bıyık ve Tuncay Kurtoğlu’nun yanı sıra Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu da eşlik etti. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, konser öncesi yaptığı konuşmada, Gerçekten de Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali büyüdü, gelişti. Bu büyüme döneminde yanımızda olan bakanlarımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz. Festival dünyadaki saygın festivaller arasında yerini aldıdedi. Gökmen ayrıca festivalin Antalya’nın adını dünyaya duyurduğunu ve Antalya’nın dünyaya açılan sanat pencerelerinin en önemlilerinden olduğunu belirtti.

Türk operasının yaşama veda eden değerleri Aydın Gün ve Leyla Gencer’e adanan festival, 3 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası konseriyle sona erecek.

Cumhuriyet, 09.06.2008